You are not logged in or registered. Please login or register to use the full functionality of this board...
تالارهای گفتگو ایران پازل
آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - نسخه قابل چاپ

+- تالارهای گفتگو ایران پازل (http://forum.iranpuzzle.ir)
+-- انجمن: تالار اصلی (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: روبیک (/forumdisplay.php?fid=4)
+---- انجمن: آموزش روبیک (/forumdisplay.php?fid=6)
+---- موضوعات: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) (/showthread.php?tid=140)

آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - MAJID - 23-04-2010 12:31 PM

سلام به همه ی اساتید مکعب باز
بیاین با کمک هم یه آموزش توپ بنویسیم.
موفق باشید.

RE: آموزش مکعب روبیک 3*3*3 - mehdi roshan - 25-04-2010 11:49 AM

حتما آموزش رو به زودی قرار میدهیم منتظر باشید...

هیچ انسانی ضعیف نیست بلکه نقطه قوت خود را هنوز پیدا نکرده ....

تلاش ، پشتکار و اعتقاد به خود رمز رسیدن به تمامی قله های دست نیافتنیست ....

RE: آموزش مکعب روبیک 3*3*3 - amir_rubiks - 25-04-2010 01:43 PM

agha mehdi salam
age mishe amuzesh hal sorati mokaab ro inja bezarid cchon ravesh mamouli ro hame baladan
ya ye site moarefi konin
mamnoon

RE: آموزش مکعب روبیک 3*3*3 - mehdi roshan - 26-04-2010 03:54 PM

چشم حتما منتظر باشید تا بصورت گام به گام سرعتی رو یاد بدم

ولی باید بگم دونستن فرمولها مهم نیست مهم اینه که آهسته و پیوسته مکعب رو حل کنی.

نکته بسیار مهم در حل روبیک سرعتی : آهسته و پیوسته

آهسته و پیوسته یعنی در هنگام حل مکعب هر قطعه رو که میخواهی در جای خودش قرار بدی چشمت قطعه دوم رو پیدا کرده باشه و بعد از الگوریتم زدن ، سریع قطعه بعدی رو شروع کنی.
سعی کن آهسته تر حرکت انجام بدی ولی در بین دو الگوریتم مکث نداشته باشی .حتما این روش رو امتحان کن زمانت خیلی پایین میاد.
روش سرعتی تمام نکته اش تو همینه. این رو از زبان میکی(قهرمان جهان در سال 2004 و رکورد دار مکعب سرعتی که توانست 4 بار رکورد جهان را بشکند و اولین بار زمان حل را از 16 ثانیه به 12 ثانیه رسوند نقل کردم.)

آهسته ولی پیوسته
در هنگام الگوریتم زدن محل قطعه بعدی رو پیدا کن.

RE: آموزش مکعب روبیک 3*3*3 - amir_rubiks - 26-04-2010 07:01 PM

mamnooon ma montazerim

RE: آموزش مکعب روبیک 3*3*3 - prince of iran - 17-05-2010 11:05 AM

سلام به همه ی دوستان.

راستش کتاب آموزش روبیکتون یکمی در مرحله ی درست کردن بخش سفید آدم رو گمراه میکنه.لطفا رسیدگی کنید.

توی کتابتون زده بود که تمامی فیلم های آموزشی مراحل در سایت قرار داره ولی ما هیچی نمیبینیم

لطفا رسیدگی کنید

RE: آموزش مکعب روبیک 3*3*3 - behrooz.mirzaie - 17-05-2010 01:50 PM

سلام به همه ی اساتید
فیلم های اموزشی در اسرع وقت اماده میشه که در اینده نزدیک خواهم گذاشت

RE: آموزش مکعب روبیک 3*3*3 - pemiiiii - 05-06-2010 02:17 PM

سلام.
چرا کتاب آموزشی تو فروشگاه سایت موجود نیست برای کسانی که تهران نیستن و کتاب هم پیدا نمیشه؟!

RE: آموزش مکعب روبیک 3*3*3 - admin - 05-06-2010 03:14 PM

سلام،

دوست عزیز لطفا پستتون رو تو انجمن مرتبط بذارید تا حذف نشه و به موقع جواب داده بشه ( مثلا این پست مرتبط با انجمن فروشگاه آنلاین ایران پازل هست) .

و اما در مورد سوالتون: لینک فروش کتاب به زودی در فروشگاه قرار می گیره ، همچنین اگه عجله دارید می تونید فردا با دفتر مرکزی شرکت به شماره های 88995950 و يا 88997089 تماس بگیرید و سفارشتون رو بدید.

با تشکر از توجه شما،

ایران پازل
دریچه ای نو به سوی تفکری خلاق

RE: آموزش مکعب روبیک 3*3*3 - Mohsen.M - 09-06-2010 08:31 PM

من خيلي دوست دارم كمك به دوستان بكم اما كمتر از يك ماه ديگه كنكور دارم بعدش آموزش 2*2 و 3*3 و 4*4 و 5*5 و روبيك مار و روبيك آينه را براتون ميزارم منتظرم باشيد

RE: آموزش مکعب روبیک 3*3*3 - رضا حاجي عابديني - 10-06-2010 12:54 PM

الگريتم هاي 4*4 رو كسي داره؟

الگريتم هاي 5*5 رو كسي داره؟

RE: آموزش مکعب روبیک 3*3*3 - mehdi roshan - 11-06-2010 02:05 PM

با سلام به همگی
در مورد سوالی که پرسیده بودین مبنی بر اینکه چرا آموزش شروع نمیشه؟؟
من آموزش حرفه ای مکعب رو شروع کردم ولی با نظر مدیریت سایت قرار شد وقتی مطالب تکمیل شد در سایت قرار بگیره. همچنین بخاطر شروع امتحانات دانشگاه نمیرسم به سایت سر بزنم ولی قول میدم از روز 10 تیر ماه کارم تو سایتو شروع کنم و قول میدم هیچ سوالی بدون پاسخ نمیمونه .
بازم اگه بد قولی پیش اومد من از همگی معذرت میخوام.

موفق و پیروز باشید.

آموزش روبیک - ata2010 - 29-06-2010 05:31 PM

سلام به همه دوستان
کسی راه حل روبیک 4*4 رو بلده؟؟؟

RE: آموزش روبیک - zara - 29-06-2010 08:18 PM

دوست عزیز من خودم بلد نیستم،ولی‌ با یه سرچ توی نت‌ این سایتو پیدا کردم،ببین شاید بتونه کمکت کنه،اگه هم که انگلیسی‌ برات سخت بود خوندنش بگو برات ترجمه کنمBig GrinBig Grin
http://www.speedcubing.com/chris/4-presolution.html

RE: آموزش روبیک - نیلوفر فرجپور - 29-06-2010 11:58 PM

سلام
اگه میشه به تیترتون یه4×4×4 هم اضافه کنید که مشخص بشه آموزش چه روبیکی هست
مرسی

RE: آموزش روبیک - ata2010 - 30-06-2010 03:03 PM

(29-06-2010 11:58 PM)نیلوفر فرجپور نوشته شده:  سلام
مرسی

سلام
ممنون از راهنماییت. ولی من دیده بودم 3*3 رو که اینطوری مینویسن 4*4 هم اینطوریه؟
بازم مرسی
(29-06-2010 08:18 PM)zara نوشته شده:  دوست عزیز من خودم بلد نیستم،ولی‌ با یه سرچ توی نت‌ این سایتو پیدا کردم،ببین شاید بتونه کمکت کنه،اگه هم که انگلیسی‌ برات سخت بود خوندنش بگو برات ترجمه کنمBig GrinBig Grin
http://www.speedcubing.com/chris/4-presolution.html

مرسی
میشه برام ترجمش کنین
ممنون میشم

RE: آموزش روبیک - zara - 30-06-2010 03:08 PM

(30-06-2010 03:03 PM)ata2010 نوشته شده:  
(29-06-2010 11:58 PM)نیلوفر فرجپور نوشته شده:  سلام
مرسی

سلام
ممنون از راهنماییت. ولی من دیده بودم 3*3 رو که اینطوری مینویسن 4*4 هم اینطوریه؟
بازم مرسی

فرقی‌ نمی‌کنه البته اگه ۴*۴*۴ بنویسی‌ فکنم بهتره ،منظور نیلوفر خانومم بیشتر این بود که این موضوع با موضوع‌های دیگه اشتباه نشه و فقط مختص ۴*۴ باشهBlush

RE: آموزش روبیک - ata2010 - 30-06-2010 03:26 PM

میشه از دوستان بخوام یه سایت فارسی خوب برای آموزش چشم بسته روبیک 3*3*3 پیشنهاد کنن. خودم هم خیلی گشتم هم خیلی وقت گذاشتم ولی موفق نشدHuh

RE: آموزش روبیک - Arash maslehatjoo - 04-07-2010 09:17 PM

سلام

دوست عزيز هنوز سايت فارسى زبانى باري آموزش روش هاي مختلف درست كردن روبيك نداريم.مخصوصا چشم بسته.

اين آموزش ها طراحى شده و در حال آماده شدن و در آینده بر روي سايت قرار ميگيره .

اما من يک پيشنهاد دوستانه دارم براى شما

اونم اينه كه براي يادگيرى روش هاى مختلف عجله نكنيد.

شما بايد ابتدا درست كردن روبيك با دو دست رو به خوبى ياد بگيريد و ركوردتون رو پايین بياريد و سپس سراغ روش هاي ديگه مثل يك دستى و چشم بسته بريد.

چشم بسته درست كردن روبيك نياز به تجربيه بالا و دونستن نكته های خيلى ريز و شناخت كامل مكعب داره.

در غيره اين صورت الان همه چشم بسته درست ميكردن.

پس بدونيد كه روش سختى هستش و شما بايد كمى صبور باشيد .

بهتر فعلا به يادگيريه انواع مكعب و درست كردن 3 در 3 با سرعت بالا بپردازيد.

بعد از يادگيرى و به دست آوردن مهارت كافى به يادگيرى روش چشم بسته بپردازيد.

البته اين فقط يك پيشنهاد دوستانه بود و شما هر طور صلاح ميدونيد عمل كنيد.

موفق باشید.

RE: آموزش روبیک - ata2010 - 05-07-2010 01:01 AM

با تشکر فراوان از شما آقا آرش
من رکوردم توی دو دست 1:15 و یک دست 3:20 هست. کمتر هم نمیشه. خیلی سعی کردم روش F2L و فردریک رو یاد بگیرم ولی نتونستم حفظ کنم. خیلی از حالتهایی رو که برام پیش میومد رو نداشت. جایی هم زدگی میکنم که اصلا نمیدونن روبیک چیه...
به نظر شما من از کی باید کمک بگیرم؟؟؟

بعد از 2 هفته که دیدم سرعتی نمیتونم رفتم سراغ چشم بسته...
هرچی سایت که برا چشم بسته بود رو رفتم ولی اون هم نشد.
دیگه همه تو خونه مسخرم میکردن که" چقدر این رو درست میکنی. خسته نشدی"
چون همش یه کار میکردم و یه زمان میزدم. من دوست دارم چیزای جدید یاد بگیرم
حالابه نظر شما من چیکار کنم؟؟؟

از نصیحت شما هم ممنون و فعلا دیگه سراغ چشم بسته نمیرم.

RE: آموزش روبیک - behrooz.mirzaie - 05-07-2010 09:31 AM

سلام ata جان ببین شما به سایت های که میگم برو
برای روش فردریش
cubewhiz.com
cubefreak.net
ولی روش چشم بسته نمیتونی. حتما باید یک نفر متد ها رو خیلی بهت توضیح بده
غیر ممکن هستش که در روش فردریش f2l های که میخوای وجود نداشته باشن حالا اونا هم نکاتی دارن
من ایشالا شروع به فیلم گرفتن میکنم میذارم رو سایت که دیگه مشکلی نداشته باشی

RE: آموزش روبیک - ata2010 - 07-07-2010 04:21 PM

میتونم یه سوال درباره روبیک 4*4 بپرسم؟
همه مرکزهاشو درست کردم. ولی" لبه هاشو " نمیتونم. چند تا آموزش هم خوندم ولی نشد؟
از دوستان کسی میتونه کمکم کنه؟؟؟

RE: آموزش روبیک - zara - 07-07-2010 05:25 PM

(07-07-2010 04:21 PM)ata2010 نوشته شده:  میتونم یه سوال درباره روبیک 4*4 بپرسم؟
همه مرکزهاشو درست کردم. ولی" لبه هاشو " نمیتونم. چند تا آموزش هم خوندم ولی نشد؟
از دوستان کسی میتونه کمکم کنه؟؟؟

من خودم هنوز ۴*۴ رو حل نکردم،ولی‌ یه حدسی میزنم،شاید بتونی‌ مثل ۳*۳ فرضش کنی‌ یعنی‌ ۲ تا مهره‌های وسطو یکی‌ در نظر بگیری و از فرمولی که توی ۳*۳ برای درست کردن گوش‌ها استفاده میکنی‌ حلش کنی‌ منظورم:R' D' R D
حالا امتحان کن،شایدم اشتباه می‌کنمSmileBlush

RE: آموزش روبیک - Mohsen.M - 20-07-2010 02:35 AM

سلام اين يه آموزش خيلي فشرده براي 4*4 هست كه شايد اشكالاتي هم داشته
شما به بزرگواري خودتون ببخشيد
البته با كسب اجازه از بزرگترا و اساتيد ..............

اين آموزش به گونه اي است كه خيلي نياز به حفظ فرمول نداره اگه 3*3 بلد باشيد با حفظ 3 فرمول و دقت در متن زير حتماً 4*4 رو حل ميكنيد..

بهتره شما اين فرمول هاي زير را روي يه نرم افزار انجام بدين و ببينين به چه كار ميان بعد ازشون استفاده كنيد.
به بزرگ و كوچيك بودن حروف و علامت( ' و 2 ) توجه كنيد.
هر كسي نميتونه 3*3 رو حل كنه اي آموزش به دردش نميخوره....

اول بايد بگم نميشه اونو مثل دقيقاً 3*3 در نظر گرفت چون مكعب مركزي نداره بايد مراكز اونو بسازيم. يه مركز را كه ساختي يه گوشه كه شامل همين رنگ مركز باشه رو سر جاش ميذاريم تا از روي اون جاي ساير مراكز را بدونيم ( اگه روبيك ما استاندارد نباشه حتماً اين كارو انجام بدين) وقتي مراكز درست شدن ميريم سراغ جفت كردن لبه ها. با يه سري حركات رفت وبرگشتي طوري كه مراكز به هم نريزن اين كار را انجام بدين با تمرين اين كار ساده ميشه براي اين كار از اين فرمولها استفاده كنيد........ u' R U' R' u
'd R U' R' d

در حالتی که دو جفت مکعب لبه ای جفت نشده باقی بماند باید آنها را طوری قرار داد که مکعب های همنوع در یک لایه قرار بگیرند. اگر در یک لایه نیستند و به صورت ضربدری هستند از فرمول
'R' D B
استفاده كنيدتا هم لایه شوند.
سپس مکعب را طوری در دست بگیرید که دو جفت مکعب جفت نشده روبروی شما باشد (سطح F ) و این فرمول را برای جفت شدن همزمان دو جفت مکعب بکار ببرید :
d F L' U F' L d

در اینجا نحوه کار دقیقا مشابه حل مکعب روبیک 3*3 می باشد.اگر دو لایه میانی را یک لایه در نظر بگیریم یعنی لایه های u , d را بک لایه و لایه های r , l را یک لایه و لایه های f , b را یک لایه در نظر بگیریم ، مکعب ما فرقی با مکعب 3*3 نخواهد داشت.
یعنی ما با جفت مکعب های لبه ای به صورت یک مکعب لبه ای 3*3 برخورد خواهیم کرد. همچنین با 4 مکعب مرکزی به صورت یک مکعب مرکزی 3*3 برخورد خواهیم کرد. پس فقط از چرخاندن لایه های بیرونی کمک بگیرید و کاری به لایه های درونی نداشته باشید.

مكعب را مشابه 3*3 حل كنيد تا نوبت به لايه آخر برسد براي رو كردن همه ي مكعب ها در لايه آخر اگر شما اونو مثل 3*3 در نظر بگيريد و سعي كنيد فرمولهاي 3*3* را به كار ببريد تا 4 گوشه را رو كنيد
براي رو كردن هر جفت لبه از فرمول زير استفاده كنيد
r2 B2 U2 l U2 r' U2 r U2 F2 r F2 l' B2 r2

حالا روي مكعب يك رنگ شده و بايد گوشه ها و لبه ها جابه جا شوند از فرمولهاي 3*3 استفاده كنيد تا گوشه ها رو بچينيد
با استفاده از 3*3 سعي كنيد جفت لبه ها رو جا به جا كنيد اگه ديديد نميشه بايد جاي دو جفت لبه ي رو به رو رو عوض كنيد. با اين فرمول
u2 l2 U2 l2 U2 l2 u2

عملاً ديگه بايد روبيك حل شده باشه.....

اگه اساتيد اشكالي پيدا كردند بگن تا اصلاح بشه

منتظر 5*5*5 باشيد.....................

RE: آموزش مکعب روبیک 3*3*3 - Mohsen.M - 20-07-2010 02:56 AM

سلام به همه دوستان

من عاشق مگامينكس megaminx (روبيك 12 وجهي) هستم

خيلي دوست دارم حلش كنم آخه از شكلش معلومه خيلي حال ميده

من قبلاً با يه نرم افزار سعي كردم حلش كنم اما نشد

يه آموزشم به زبان لاتين پيدا كردم اما خيلي ازش چيزي نفهميدم

حالا از اساتيد عزيز يه كمك بزرگ ميخوام

كمك كمك كمك كمك كمك

از شما ميخوام فرمولهاي مگامينكس رو برام بفرستيد

خودش يه جور آموزشه ديگه

روايته از بزرگان كه ميگن زكات علم آموزش اون به ديگرانه

منم الآن براي اينكه صداقتمو نشون بدم يه آموزش براي 4*4*4 مينويسم

اميدوارم يكي هم پيدا بشه به من كمك كنه مگامينكس را حل كنم

از آقا آرش هم كمك خواستم ولي فعلاً كه خبري نيست......

اين آموزش به گونه اي است كه خيلي نياز به حفظ فرمول نداره اگه 3*3 بلد باشيد با حفظ 3 فرمول و دقت در متن زير حتماً 4*4 رو حل ميكنيد..

بهتره شما اين فرمول هاي زير را روي يه نرم افزار انجام بدين و ببينين به چه كار ميان بعد ازشون استفاده كنيد.

اول بايد بگم نميشه اونو مثل دقيقاً 3*3 در نظر گرفت چون مكعب مركزي نداره بايد مراكز اونو بسازيم. يه مركز را كه ساختي يه گوشه كه شامل همين رنگ مركز باشه رو سر جاش ميذاريم تا از روي اون جاي ساير مراكز را بدونيم ( اگه روبيك ما استاندارد نباشه حتماً اين كارو انجام بدين) وقتي مراكز درست شدن ميريم سراغ جفت كردن لبه ها. با يه سري حركات رفت وبرگشتي طوري كه مراكز به هم نريزن اين كار را انجام بدين با تمرين اين كار ساده ميشه براي اين كار از اين فرمولها استفاده كنيد........ u' R U' R' u
'd R U' R' d

در حالتی که دو جفت مکعب لبه ای جفت نشده باقی بماند باید آنها را طوری قرار داد که مکعب های همنوع در یک لایه قرار بگیرند. اگر در یک لایه نیستند و به صورت ضربدری هستند از فرمول
'R' D B
سپس مکعب را طوری در دست بگیرید که دو جفت مکعب جفت نشده روبروی شما باشد (سطح F ) و این فرمول را برای جفت شدن همزمان دو جفت مکعب بکار ببرید :
d F L' U F' L d

در اینجا نحوه کار دقیقا مشابه حل مکعب روبیک 3*3 می باشد.اگر دو لایه میانی را یک لایه در نظر بگیریم یعنی لایه های u , d را بک لایه و لایه های r , l را یک لایه و لایه های f , b را یک لایه در نظر بگیریم ، مکعب ما فرقی با مکعب 3*3 نخواهد داشت.
یعنی ما با جفت مکعب های لبه ای به صورت یک مکعب لبه ای 3*3 برخورد خواهیم کرد. همچنین با 4 مکعب مرکزی به صورت یک مکعب مرکزی 3*3 برخورد خواهیم کرد. پس فقط از چرخاندن لایه های بیرونی کمک بگیرید و کاری به لایه های درونی نداشته باشید.

مكعب را مشابه 3*3 حل كنيد تا نوبت به لايه آخر برسد براي رو كردن همه ي مكعب ها در لايه آخر اگر شما اونو مثل 3*3 در نظر بگيريد و سعي كنيد فرمولهاي 3*3* را به كار ببريد تا 4 گوشه را رو كنيد

حالا روي مكعب يك رنگ شده و بايد گوشه ها و لبه ها جابه جا شوند از فرمولهاي 3*3 استفاده كنيد تا گوشه ها رو بچينيد
با استفاده از 3*3 سعي كنيد جفت لبه ها رو جا به جا كنيد اگه ديديد نميشه بايد جاي دو جفت لبه ي رو به رو رو عوض كنيد. با اين فرمول
u2 l2 U2 l2 U2 l2 u2

آموزش روبيك 4*4*4 - Mohsen.M - 20-07-2010 03:00 AM

'd R U' R' d

'R' D B
d F L' U F' L d

u2 l2 U2 l2 U2 l2 u2

RE: آموزش روبیک - mehdi roshan - 20-07-2010 10:33 AM

با تشکر از آقا محسن که این آموزش را گذاشتن
حل مکعب 4*4 همونطور که دوست خوبمون گفتن اگه مکعب 3*3 رو بلد باشید بسیار ساده است فقط گاهی دو حالت خاص در سطح بالایی درست میشه که با دو الگوریتم که در آموزش بالا گفته شد میتوان به راحتی حل کرد.

آموزش کامل بود فقط خیلی از افراد آموزش تصویری رو بیشتر می پسندند.

موفق باشید.
در مورد مگامینکس توضیحاتی رو در تالار قرار دادم حتما مطالعه بفرمایید.

RE: آموزش روبیک - نسیم - 19-08-2010 12:02 PM

میشه بگین چه طور باید مراکز روبیک 4*4*4 رو درست کرد؟ من هر طرف رو که درست می کنم دوباره خراب میشه!!!

RE: آموزش روبیک - niloufar farajpour - 19-08-2010 01:30 PM

سلام

باید اول مثل 3*3 ترتیب را مشخص کنید که هر سطح را مربوط به کدام رنگ قرار میدهید (البته بهتره که سطح هایی رو

که اکثرشان همرنگ هستند با چرخش در جای مورد نظرتون قرار بدید)

ابتدا یک مرکز مثلا سفید را کامل میکنید

بعد مهره هر مرکز مورد نظرتون را در بقیه سطوح پیدا میکنید و در ستون رنگ کامل آن سطح قرار میدهید محوری که

در آن رنگی موافق از رنگ مرکز مورد نظر در آن نیست یا یک مهره هست را به سمت مهره مرکزی که پیدا کردید برده با

هر کدام از حرکات U 'U یا U2 متناسب با حالت مهره مورد نظر را در محوری که حرکت داده میبرید و همان محور را بر

سر جای خودش قرار میدهید

موفق باشید

RE: آموزش روبیک - نسیم - 21-08-2010 09:00 PM

آخه فرمول u'u که اصلا تغییری ایجاد نمی کنه من تاحالا 3تاشو درست کردم اما باقیش رو نیتونم!!!!

RE: آموزش روبیک - niloufar farajpour - 22-08-2010 11:49 AM

سلام

شما باید مهره مورد نظر را که قرار است در جای خودش جا بیافتد را سطح بالا در نظر بگیرید

در آن صورت U 'U یا U2 تغییر ایجاد میکند

موفق باشید

RE: آموزش روبیک - mehdi roshan - 22-08-2010 02:21 PM

(19-08-2010 12:02 PM)نسیم نوشته شده:  میشه بگین چه طور باید مراکز روبیک 4*4*4 رو درست کرد؟ من هر طرف رو که درست می کنم دوباره خراب میشه!!!

سلام
برای در ست کردن مرکز ها
ابتدا سفید رو درست می کنید ومکعب رو بچرخونید تا سفید در زیر قرار بگیره
بعد باید زرد رو در سطح بالا بسازید بطوری که سفید خراب نشه

وقتی دو سطح رو ساختید مکعب رو می چیرخونید تا سطح سفید و زرد در سمت راست و چپ قرا بگیره
حالا باید یکی از رنگها رو انتخاب کنید (مثلا قرمز) و چها رنگ مرکز رو می سازید
سه رنگ مابقی رو مثل سطح های دیگ می سازید فقط باید طوری حرکت هارو انجام بدین که سطح قرمز خراب نشه..

RE: آموزش روبیک - نسیم - 22-08-2010 07:25 PM

(22-08-2010 02:21 PM)mehdi roshan نوشته شده:  
(19-08-2010 12:02 PM)نسیم نوشته شده:  میشه بگین چه طور باید مراکز روبیک 4*4*4 رو درست کرد؟ من هر طرف رو که درست می کنم دوباره خراب میشه!!!

سلام
برای در ست کردن مرکز ها
ابتدا سفید رو درست می کنید ومکعب رو بچرخونید تا سفید در زیر قرار بگیره
بعد باید زرد رو در سطح بالا بسازید بطوری که سفید خراب نشه

وقتی دو سطح رو ساختید مکعب رو می چیرخونید تا سطح سفید و زرد در سمت راست و چپ قرا بگیره
حالا باید یکی از رنگها رو انتخاب کنید (مثلا قرمز) و چها رنگ مرکز رو می سازید
سه رنگ مابقی رو مثل سطح های دیگ می سازید فقط باید طوری حرکت هارو انجام بدین که سطح قرمز خراب نشه..

پس فرمول خاصی نداره؟؟

RE: آموزش روبیک - سعید کارگر - 23-08-2010 01:27 PM

برای درست کردن مراکز در 4*4 بهتره اول دورنگ زرد و سفید(رو به روی هم) رو درست
کنیم سپس اون دو تا رو در طرفین بگیریم و شروع به ساختن جفتهای زوج کنیم.
بعدش به راحتی می شه مراکز رو با کنارهم قرار دادن جفت زوجها کامل کنیم.

RE: آموزش مکعب روبیک 3*3*3 - سعید کارگر - 23-08-2010 01:40 PM

همونطور که می دونید روبیکهای زوج قطعه مرکزی ندارند و امکان بروز ارور در حل
لایه آخر وجود داره همین امر باعث شده تا حل روبیکهای زوج سخت تر باشه .
پس کسی که روبیک 4*4 رو بلد باشه فکر نکنم برای حل روبیک 5*5 یا بیشتر
مشکلی داشته باشه فقط وقت بیشتری باید صرف کنه.
موفق باشید

RE: آموزش مکعب روبیک 3*3*3 - Arash maslehatjoo - 24-08-2010 12:30 AM

سلام

حرف آقای کارگر کاملا درست هستش و دوستان باید مهره های وسط رو در واقع یکی حساب کنندو بعد مثل 3 در 3 مکعب رو حل کنند.

RE: آموزش روبیک - Mohsen.M - 28-08-2010 11:23 PM

هميشه كه نبايد انسان دنبال راه حل آماده باشه پس خلقييت چي ميشه
شما بهتره خودتون تمرين كنيد تا بتونيد مراكز مكعبو بچينيد اينكه من يا ديگري براي شما فرمول بنويسه و شما از روي اون كار كنيد كه هنر نيست...........

البته ببخشيدا قصد توهين ندارم

RE: آموزش روبیک - سعید کارگر - 29-08-2010 08:44 AM

با حرفتون کاملا موافقم محسن جان.ولی بعضی مواقع یا وقت یا انرژی
اجازه ی کار کردن بیش از حد با روبیک رو به ما ها نمی ده.پس مجبوریم از تجربه ی دیگران استفاده کنیم.
البته منظورم از با تجربه های تالاره مثل آقای مصلحت جو یا مهدی عزیز نه من.
با تشکر

RE: آموزش روبیک - Arash maslehatjoo - 30-08-2010 05:29 PM

سلام

اما من پیشنهاد می کنم اول سفید رو در بالا و بعد قرمز رو روبرو و آبی رو سمت راست درست کنید سپس بسراغ رنگهای دیگه برید چون 4 در 4 مرکز نداره و شما مرکز رو میسازید.

ساختن مرکز هم باید با رعایت استاندارد رنگ باشه حتما . یعنی روبرو سفید زرد روبرو آبی سبز و روبرو قرمز نارنجی.

اگه شما روبرو سفید زرد بسازید در مرحله اول, بعدش باید فکر کنید ببینید حالا مثلا نارنجی رو کجا بسازید.

این سرعت شمارو میگیره به شدت.

موفق باشید.

RE: آموزش روبیک - mahdi zia - 11-09-2010 05:31 PM

اگر کسی الگوریتم 4*4*4 داره به من بده

RE: آموزش روبیک - mehdi roshan - 14-09-2010 12:30 PM

با سلام تا چند روز دیگه آموزش مکعب 4*4 بطور کامل در سایت http://www.speedcubing.ir قرار میگیره میتونید به این سایت مراجعه کنید.

مزیت خوب این سایت در انیمیشنی بودن الگوریتمها می باشد که در آموزش و یادگیری از بهترین شیوه ها می باشد.

منتظر باشید.

RE: آموزش روبیک - keyvan - 14-09-2010 03:25 PM

آقای روشن ممنون،با بازدیدی که از تالار داشتم،متوجه تلاش‌هاتون شدم ،امیدوارم که این آموزش‌ها به صورت مستمر ادامه داشته باشه؛)

RE: آموزش مکعب روبیک 3*3*3 - tabasom - 23-09-2010 05:26 PM

الگوریتم 5*5*5 رو میخوام کسی میتونه بگه؟؟؟

RE: آموزش مکعب روبیک 3*3*3 - سعید کارگر - 23-09-2010 07:53 PM

شما چه فرمولی رو نیاز دارید.
5*5هم دقیقا مثل 4*4 .
اول مرکزهارو همسان می کنی یعنی روبیک رو به 3*3 تبدیل می کنی.تازه 5*5 ساده تر
از 4*4 هم هست چون error pairity(ارور)نداره.فقط ممکنه وقت بیشتری ببره.

RE: آموزش مکعب روبیک 3*3*3 - mohamad2631 - 07-12-2010 05:03 AM

salam formolay 4*4 mikham yeki ona ro behem bede

RE: آموزش حل مکعب 4×4×4 انتقام روبیک - Mahan.F - 08-12-2010 03:37 PM

سلام
من در روبیک 4در4 اول مرکزها رو درست میکنم بعد Edgeها رو
بعد از اون هم مثل 3در3 حلش میکنم
4 دقیقه حلش میکنم
شنیدم که برای درست کردن Edgeها لازم نیست دونه به دونه و تک تک درستشون کنم
روشی هست به اسم 3-2-2 Pairing که شما خودتون تو سایت گفتین
که در این روش 2 طرفEdge با هم pair میشه
1. سایتی یا لینکی در این باره بهم معرفی میکنین؟
2. آیا برای درست کردن مرکز ها هم همچین روشی هست؟؟؟
با تشکر.

RE: آموزش حل مکعب 4×4×4 انتقام روبیک - mehdi roshan - 08-12-2010 04:16 PM

برای حل سرعتی 4*4 روش های زیادی وجود داره ولی 5 نفر اول جهان از روش 3-2-2 استفاده می کنند که به روش Yau معروفه .برای ساختن مرکز نیز همینطور که بهترین روش همون روش هارد ویک که از سایت زیر می تونید یاد بگیرید.
در همین سایت هارد ویک می تونید روش سرعتی 4*4 رو یاد بگیرید. این روش سرعتی و Yau همین روش رو بهتر کردن. 
http://www.speedcubing.com/chris/4speedsolve21.html

این سایت بسیار مناسب و جالب روش سرعتی رو یاد دادن.

RE: آموزش حل مکعب 4×4×4 انتقام روبیک - Sina Salehpour - 27-12-2010 09:44 PM

(08-12-2010 04:16 PM)mehdi roshan نوشته شده:  برای حل سرعتی 4*4 روش های زیادی وجود داره ولی 5 نفر اول جهان از روش 3-2-2 استفاده می کنند که به روش Yau معروفه .برای ساختن مرکز نیز همینطور که بهترین روش همون روش هارد ویک که از سایت زیر می تونید یاد بگیرید.
در همین سایت هارد ویک می تونید روش سرعتی 4*4 رو یاد بگیرید. این روش سرعتی و Yau همین روش رو بهتر کردن. 

اگر میشود فارسی بگذاریدتوروخداHuh
(08-12-2010 04:16 PM)mehdi roshan نوشته شده:  برای حل سرعتی 4*4 روش های زیادی وجود داره ولی 5 نفر اول جهان از روش 3-2-2 استفاده می کنند که به روش Yau معروفه .برای ساختن مرکز نیز همینطور که بهترین روش همون روش هارد ویک که از سایت زیر می تونید یاد بگیرید.

اگر میشود فارسی بگذاریدتوروخداHuh

RE: آموزش حل مکعب 4×4×4 انتقام روبیک - Mahan.F - 27-12-2010 11:40 PM

سینا جان حق با شماست.
ولی کمتر یا میشه گفت اصلا سایت ایرانی پیدا نمیشه که 5 در5 یا 4 در 4 رو توضیح بده
این دوستان هم که لینک میزارن نمیتونن کل آموزش رو فارسی کنن
ولی آقای سعید سیمرغ که برای 4 در 4 اینکارو کرد
لینکش هم بالای صفحه هست
در واقع ایشون برای تمام روبیک ها آموزش مینویسن.
موفق باشیBlush

RE: آموزش حل مکعب 4×4×4 انتقام روبیک - navid02 - 02-01-2011 03:54 AM

توی ردیف بالایی بعضی وقتها 2تای وسط پشت و رو میمونن چه شکلی برشونگردونم؟
اگه این شکلی نشه 4 دقیقه ای حل میکنم لایه لایه درستش میکنم Huh

RE: آموزش حل مکعب 4×4×4 انتقام روبیک - mehdi roshan - 02-01-2011 04:09 PM

(02-01-2011 03:54 AM)navid02 نوشته شده:  توی ردیف بالایی بعضی وقتها 2تای وسط پشت و رو میمونن چه شکلی برشونگردونم؟
اگه این شکلی نشه 4 دقیقه ای حل میکنم لایه لایه درستش میکنم Huh

این الگوریتم رو اجرا کنید : (در این الگوریتم همان دو قطعه معکوس می شوند) (حروف کوچک به معنای لایه های وسط است)

r ² B ² U ² l U ² r ' U ² r U ² F ² r F ² l ' B ² r ²

برای حل سرعتی سعی کنید قبل از اینکه لایه بالا را تکمیل کنید error را تشخیص داده و درست کنید با الگوریتم سرعتی زیر در زمان کمتری می توانید سطح بالا را بسازید :
(در این الگوریتم ها دو قطعه لبه معکوس می شود ولی تغییراتی نیز در گوشه ها داریم برای همین این الگوریتم ها را قبل از حل گوشه ها و لبه ها اجرا کنید...)
(RW به معنای R+r است یعنی دو لایه باهم )

Rw2 B2 Rw' U2 Rw' U2 x' U2 Rw' U2 Rw U2 Rw' U2 Rw2 U2

یا :

Rw2 B2 (U2 Lw U2 Rw') (U2 Rw U2) (F2 Rw F2 Lw') B2 Rw2

موفق باشید.

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - ali ahmadi - 27-01-2011 09:54 PM

بچه ها کسی میدونه به اینجا رسیدیم باید چیکار کنیم؟؟

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - keyvan - 28-01-2011 01:22 AM

علی جان چند تا از خطاهای 4*4 رو میذارم امیدوارم به دردت بخوره:

2.RW2 - B2 - U2 - LW - U2 - RW'2 - U2 - RW - U2 - F2 - RW - F2 - LW' - B2 - RW2
r2 - U2 - r2 - UW2 - r2 - UW2 - U2 .3[attachment=213][attachment=212][/align]

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - Sina Salehpour - 28-01-2011 03:46 PM

ممنون از همه دوستان

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - admin - 29-01-2011 07:31 PM

ارسلان جا، دوست عزیز لطفا پستت رو فارسی بذار در غیر اینصورت حذف میشه !
بچه ها زحمت کشیدن ارورها رو گذاشتن که، کجاشو مشکل دارید؟؟ اگه با W و r کوچک آشنا باشی و الگوریتم رو درست اجرا کنی مشکلی پیش نمی آد.

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - MOHAMAD AMIN SHAHRBAF - 09-04-2011 12:50 AM

یک سوال داشتم
وقتی مرکز و لبه ها رو جفت کردیم بعد بخوایم ادامه ی کار کراس بزنیم باید کراسمون مثل مرکز جفتی باشه؟

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - Ahmad Taheri - 09-04-2011 12:51 AM

می تونی مثل 3*3 حلش کنی

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - *ali* - 09-04-2011 05:53 PM

نه مثل سه در سه نمیشه حل کرد !
یه ذره فرق میکنه !

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - farbehar - 10-04-2011 05:40 PM

با درود فرادان به شما كيوبرها

آقایون جان هرکی دوست دارید یه آموزش تصویری 4×4 قرار بدید . پدرم در اومد از بس توی سایت های مختلف دنبال آموزش گشتم.
هیچیم پیدا نکردم!
با سپاس

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - mehdi roshan - 11-04-2011 12:39 PM

آموزش تصويري مكعب 4*4 :

http://www.canadiancubing.com/downloads/Tutorials/Tutorial.RyanGossel.4x4x4.pdf

بسيار خوب آموزش داده شده و احتياجي به ترجمه نيست.
اين هم يك سايت خوب براي مكعب 4*4 كه توسط كريس هاردويك قهرمان سابق جهان نوشته شده :
http://www.speedcubing.com/chris/4-solution.html

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - Ahmad Taheri - 11-04-2011 01:51 PM

(09-04-2011 05:53 PM)*ali* نوشته شده:  نه مثل سه در سه نمیشه حل کرد !
یه ذره فرق میکنه !
نه من نگفتم عین سه در سه حل می شه که، گفته بودن مهره های مرکز و لبه ها را جفت کرده، پرسیده بود در مورد کراس زدن که گفتم مثل 3*3 می تونی ادامه بدی

(11-04-2011 12:39 PM)mehdi roshan نوشته شده:  آموزش تصويري مكعب 4*4 :

http://www.canadiancubing.com/downloads/Tutorials/Tutorial.RyanGossel.4x4x4.pdf

بسيار خوب آموزش داده شده و احتياجي به ترجمه نيست.
اين هم يك سايت خوب براي مكعب 4*4 كه توسط كريس هاردويك قهرمان سابق جهان نوشته شده :
http://www.speedcubing.com/chris/4-solution.html
سلام آقای روشن آموش خیلی عالی و جامع ای بود ممنونم

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - MOHAMAD AMIN SHAHRBAF - 27-04-2011 10:21 PM

من با چند تا ارور برمیخورم:
1.دوتا اج روبر باید باهم جابجا بشن
2.دوتا اج بصورت اریب با هم جابجا بشن

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - mamasha - 22-05-2011 08:47 AM

آموزششو بزار دیگه 

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - mehdi roshan - 24-05-2011 05:55 PM

(27-04-2011 10:21 PM)gigh نوشته شده:  من با چند تا ارور برمیخورم:
1.دوتا اج روبر باید باهم جابجا بشن
2.دوتا اج بصورت اریب با هم جابجا بشن

تمام سوالات شما عزيزان در ابتداي اين آموزش نوشته شده است لطف كنيد ارسال هاي قبلي را بخوانيد تا بتوانيد مشكلات خود را حل كنيد.

موفق باشيد.

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - trojan - 26-05-2011 04:52 PM

مخلص داش مهدی
داداش دیگه فکر کنم منو کامل میشناسی
داش بازم شرمنده
مهدی جان چرا سایت آموزش روبیک رو که تازه ساختینو لینکشم گذاشتین وا نمیشه؟؟؟
آموزش جامع سرعتی 4*4 اونم فارسی کی کیاد؟؟

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - Simorq - 10-06-2011 08:44 PM

من دنبال فرمولی برای حل مکعب 4×4 در حالت سمت راستی میگردم

[تصویر: j9zw0kgsdn5k7rqankl.jpg]

همه پستهای قبلی رو خوندم اما چیزی پیدا نکردم. اگه کسی بلده ممنون میشم.

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - admin - 10-06-2011 09:53 PM

آقای سیمرغ شما که خودتون استادید در این زمینه....

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - Simorq - 11-06-2011 07:46 AM

(10-06-2011 09:53 PM)admin نوشته شده:  آقای سیمرغ شما که خودتون استادید در این زمینه....

4×4 پنج تا ارور داره که 4 تا از اونها رو بلدم متأسفانه این یکی رو بلد نیستم. اگه کسی بخواد این مکعب رو با روش فردریک حل کنه ممکنه با این ارور برخورد کنه!

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - mehdi roshan - 11-06-2011 05:47 PM

(10-06-2011 08:44 PM)Simorq نوشته شده:  من دنبال فرمولی برای حل مکعب 4×4 در حالت سمت راستی میگردم

[تصویر: j9zw0kgsdn5k7rqankl.jpg]

همه پستهای قبلی رو خوندم اما چیزی پیدا نکردم. اگه کسی بلده ممنون میشم.

این خطا اگر جفتی باشد می توانید از الگوریتم زیر استفاده کنید :

Uw2 Rw2 U2 r2 U2 Rw2 Uw2

و برای سمت راست :
R'U RU'(Uw2 Rw2 U2 r2 U2 Rw2 Uw2) UR'U' R

اگر جابجایی به صورت ضربدری باشد : (برای سمت چپ)

'r U2 r' U2 r' U2 l U2 r' U2 r U2 F2 r2 F2 l

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - Simorq - 11-06-2011 07:16 PM

خیلی عالی. متشکرم

RE: آموزش مکعب 4×4×4( انتقام روبیک) - Simorq - 11-06-2011 08:38 PM

ممنونم از راهنمایی دوستان اینهم برای اون دسته از عزیزانی که فرمول همه ارور ها رو یکجا می خوان:
[تصویر: n7b9v04crux67ynrjw90.jpg]